36. Teknik : Kendinizi tümüyle çekin

by admin

Bir başka teknik:

Bir nesneye bak, sonra ağır ağır bakışlarını ondan çek, sonra ağır ağır düşüncelerini ondan çek. O zaman.

Bir nesneye bak. Bir çiçeğe bak… Bir güle. Sonra ağır ağır bakışlarını ondan çek… Çok yavaşça. Çiçek orada. İlk önce ona bak. Düşünmeyi bırak; bakmaya devam et. Artık hiç düşünce olmadığını hissettiğinde, yalnızca çiçek orada, zihnindeyken, başka hiçbir şey yokken, şimdi ağır ağır gözlerini uzaklaştır. Çiçek yavaş yavaş çekilir, odaktan çıkar, ama imge seninle kalır. Nesne odaktan çıkmıştır; sen bakışlarını kaçırmışsındır. İmge, dışsal çiçek artık orada değildir, ama yansımıştır… Bilinç aynanda yansımıştır. Orada olacaktır! Sonra ağır ağır bakışlarını ondan çek, sonra ağır ağır düşüncelerini ondan çek.

Bu yüzden ilk önce, dışsal nesneden çekil. Sonra yalnızca içsel imge kalır. Gülün düşüncesi. Şimdi o düşünceyi de çek. Bu çok zordur, bu ikinci kısmı, ama eğer ilk kısım tam olarak söylendiği gibi yapılırsa, o kadar zor olmayacaktır. İlk önce zihnini nesneden çek, bakışını. Sonra gözlerini kapa ve nasıl bakışlarını nesneden çekmişsen, kendini de imgeden uzaklaştır. Kendini çek; kayıtsız ol. Ona içeriden bakma, yalnızca ondan uzaklaştığını hisset. Kısa süre sonra imge de yok olacaktır.

İlk önce nesne yok olur; sonra imge yok olur. Ve imge yok olduğu zaman Şiva der ki;

O zaman.

O zaman yalnız kalırsın. O yalnızlıkta insan kendini fark eder, insan merkeze gelir, insan orijinal kaynağa fırlatılır.

Bu, çok iyi bir meditasyondur; yapabilirsin. Herhangi bir nesne al, ama bırak nesne her gün aynı kalsın, ki içeride aynı imge yaratılsın ve sen kendini aynı imgeden uzaklaştır. Tapınaklarda bu teknik için imgeler kullanılırdı. Artık imgeler orada, ama teknik kayboldu. Bir tapınağa gidiyorsun. Yapılacak teknik şu. Mahavira’nın ya da Buda’nın ya da Rama’nın ya da Krishna’nın ya da bir başkasının heykeline bak. Heykele bak, ona yoğunlaş; tüm zihni öyle odakla ki heykel içeride bir imge halini alsın. Sonra gözlerini kapa. Gözlerini heykelden ayır, sonra onları kapa. Ve sonra imgeyi kaldır, tamamen sil.

O zaman orada, bütün yalnızlığınla, bütün saflığınla, bütün masumluğunla bulursun kendini. Bunu fark etmek özgürlüktür, bunu fark etmek gerçektir.

Kaynak: Sırlar Kitabı (Yaşamın Sırrına Ulaşmak İçin 112 Meditasyon) / Osho / Omega Yayınları / Çevirmen: Niran Elçi

You may also like

Leave a Comment