51. Teknik : Mutluluk yükseldiğinde mutluluk olun

by admin

Uzun zamandır görmediğin bir dostu coşku içinde görürken, bu coşkuya nüfus et.

Bu coşkuya gir ve onunla bir ol. Herhangi bir coşku, herhangi bir mutluluk. Bu yalnızca bir örnektir. Uzun zamandır görmediğin bir dostu coşku içinde görürken… Aniden günlerdir, senelerdir görmediğin bir dostu görüyorsun. Ani bir coşku seni ele geçiriyor. Ama dikkatin dostunun üzerinde olacaktır, coşkunun üzerinde değil. O zaman bir şeyleri kaçırırsın ve bu coşku anlık olur. Dikkatin arkadaşına odaklanır: Konuşmaya, olayları hatırlamaya başlarsın ve bu coşkuyu kaçırırsın, bu coşku yok olur.

Bir dostu gördüğünde ve aniden yüreğinde bir coşku yükseldiğini hissettiğinde, bu coşkuya odaklan. Coşkuyu hisset ve coşku ol, arkadaşınla farkında olarak, coşkunla dolarak karşılaş. Bırak arkadaşın yalnızca çeperde olsun ve sen kendi mutluluk duyguna odaklan.

Bu pek çok başka durumda da yapılabilir. Güneş doğmaktadır ve aniden içinde yükselen bir şey hissedersin. O zaman güneşi unut; bırak o çeperde kalsın. Sen kendi yükselen enerji duyguna odaklan. Ona baktığın an, enerjin yayılacaktır. Tüm bedenin, tüm benliğin enerji olacaktır. Yalnızca gözlemci olma; ona karış. Coşku, mutluluk, sevinç hissettiğin çok az an olur, ama sen onları yine de kaçırırsın çünkü nesne odaklı olursun.

Ne zaman coşku duysan, onun dışarıdan geldiğini hissedersin. Bir arkadaşla karşılaştın: Elbette, coşku arkadaşınla ilgili, onu görmekten kaynaklanıyor gibi görünür. Aslında öyle değildir. Coşku daima içindedir. Arkadaş yalnızca bir durum olmuştur. Arkadaş onun dışarı çıkmasına, coşkunun orada olduğunu görmene yardımcı olmuştur. Ve bu yalnızca coşkuda böyle olmaz, her şeyde böyledir: Öfkede, hüzünde, acıda, mutlulukta, her şeyde böyledir. Diğerleri yalnızca içinde gizlenmiş olanların ifade edildiği durumlardır. Onlar sebep değildirler; içinde bir şeye sebep olmuyorlar. Her ne oluyorsa, sana oluyor. O daima orada; bu arkadaşla karşılaşmak yalnızca gizli olanın açığa çıkması, ortaya çıkması için bir durum olmuş. O gizli kaynaklar görünür oldu, ortaya çıktı. Bu ne zaman olsa, içsel duyguya odaklan, o zaman hayattaki her şeye farklı bir tavırla yaklaşırsın.

Olumsuz duygularda bile yap bunu. Öfkelendiğin zaman bunu ortaya çıkaran kişiye odaklanma. Bırak o çeperde kalsın. Sen yalnızca öfke ol. Öfkeyi bütünlüğü içinde hisset; onun içeride gerçekleşmesine izin ver. Rasyonalize etme; bu adamın o öfkeyi yarattığını söyleme. Adamı kınama. O yalnızca durum oldu. Ve gizli bir şeyin açığa çıkmasına yardımcı olduğu için ona minnet duy. O bir şeylere vurdu ve orada bir yara gizliydi. Artık biliyorsun, bu yüzden yara ol.

Olumlu ya da olumsuz, her duyguyla bunu kullandığında içinde büyük değişiklikler olacaktır. Duygu olumsuzsa, içinde gizli olduğunu fark ederek ondan kurtulacaksın. Duygu olumluysa, duygunun kendisi olacaksın. Eğer bu coşkuysa, sen de coşku olacaksın. Öfkeyse, öfke çözülecek.

Ve olumlu duygularla olumsuz duygular arasındaki fark şudur: Belirli bir duygunun farkına varırsan ve farkına vardığında duygu çözülüyorsa, o duygu olumsuzdur. Belirli bir duygunun farkına vardığın zaman duygunun kendisi oluyorsan, o duygu sonra yayılıyor ve benliğin oluyorsa, o duygu olumludur. Farkındalık her iki durumda farklı şekillerde işler. Zehirli bir duyguysa, farkındalıkla ondan kurtulursun. İyiyse, mutluysa, esrikse, onunla bir olursun. Farkındalık onu derinleştirir.

Benim için kriter budur: Bir duygu senin farkındalığınla derinleşmişse, o, iyi bir duygudur. Farkındalığınla çözüldüyse, kötü bir duygudur. Farkındalık sonucunda varlığını sürdüremeyen duygu günahtır ve farkındalıkla büyüyen duygu erdemdir. Erdem ve günah sosyal kavramlar değildir, içsel fark edişlerdir.

Farkındalığını kullan. Sanki bir karanlık varmış ve sen ışık getirmişsin gibidir bu: Karanlık artık olmaz. İçeri ışık getirerek karanlığı yok edersin çünkü aslında karanlık yoktu. Olumsuzdu, yalnızca ışık yoksunluğu idi. Işıkla birlikte içerdeki pek çok şey ortaya çıkar. Sırf içeri ışık getirerek, bu raflar, bu kitaplar, bu duvarlar yok edilemez. Karanlıkta yoktular; onları göremiyordun. Işık getirirsen, artık karanlık olmayacak, ama gerçek olanlar ortaya serilecek. Farkındalık aracılığı ile karanlık gibi olumsuz şeyler çözülecek. Nefret, öfke, hüzün, şiddet. Sonra aşk, coşku, esriklik, irade ilk defa önüne serilecek. Bu yüzden:

Uzun zamandır görmediğin bir dostu coşku içinde görürken, bu coşkuya nüfuz et.

 

Kaynak: Sırlar Kitabı (Yaşamın Sırrına Ulaşmak İçin 112 Meditasyon) / Osho / Omega Yayınları / Çevirmen: Niran Elçi

You may also like

Leave a Comment