8. Teknik : Dönüm noktasını kendinizi vererek izleyin

by admin

Büyük bir adanmışlık ile iki nefes arasındaki yere odaklan ve ‘bileni’ bil.

Teknikler arasında küçük farklar vardır. Küçük değişiklikler. Ama tekniklerdeki değişiklikler küçük olsa da, senin için çok büyük sonuçlar doğurabilir. Tek bir sözcük büyük fark yaratır.

Büyük adanmışlık ile iki nefesin birleşimine odaklan…

İçeri giren nefesin döndüğü bir birleşim vardır, dışarı çıkan nefesin döndüğü başka bir bileşim vardır. Bu dönüşler anlatıldı. Bu iki dönüşle küçük bir fark yaratılır: Bu fark, teknik olarak küçük, ama kişi için büyük olabilir. Yalnızca bir koşul eklenmiştir:

Büyük adanmışlık ile..

Ve tüm teknik böylece farklı bir anlam kazanır.

Birinci biçiminde adanmışlık meselesi yoktu, bu yalnızca bilimsel bir teknikti. Yapıyorsun ve işe yarıyor. Ama böylesine kuru, bilimsel teknikleri yapamayan insanlar vardır. Adanmışlık dünyasına ait kişiler onlar için küçük bir değişiklik yapmıştır:

Büyük adanmışlık ile iki nefesin birleşimine odaklan ve ‘bileni’ bil.

Bilimsel eğilimin yoksa, bilimsel tavrın yoksa, bilimsel bir zihnin yoksa, şunu dene: Büyük adanmışlık ile-inançla, aşkla, güvenle- iki nefesin birleşimine odaklan ve ‘bileni’ bil. Bunu nasıl yapmalı? Nasıl? Birine kendini adamış olabilirsin: Krishna’ya, İsa’ya bir adanmışlığın olabilir. Ama kendin hakkında, bu nefes birleşimi hakkında nasıl bir adanmışlığın olabilir ki? Olgu tamamen adanmışlık dışı görünür. Ama görecelidir…

Tantra, bedenin tapınak olduğunu söyler. Beden, ilahi olanın tapınağıdır, ilahi olanın ikametgahıdır, bu yüzden bedenine bir nesne gibi davranma. O kutsaldır. Ve sen nefes alırken, nefes alan yalnızca sen değilsindir, içindeki ilah da nefes alır. Yemek yersin, hareket edersin ya da yürürsün… Şu şekilde bak: Aslında sen yoksun, seninle hareket bulan bir ilah var. O zaman her şey tamamen adanmışlık olur.

Azizlerin bedenlerini çok sevdikleri söylenir. Bedenlerine, aşıklarına aitmiş gibi davranırlar. Bedenine bu şekilde ya da bir mekanizmaymış gibi davranabilirsin. Bu da bir tavırdır. Ona suçlulukla, günah duygusuyla davranabilirsin; ona pis bir şeymiş gibi davranabilirsin; ona mucizevi bir şeymiş gibi, bir mucizeymiş gibi davranabilirsin; ona ilahi olanın ikametgahı gibi davranabilirsin. Sana bağlıdır. Bedenine bir tapınakmış gibi davranırsan, bu teknik faydalı olur. Büyük adanmışlıkla.

Dene. Yemek yerken dene. Senin yemek yediğini düşünme. Yemek yiyenin içindeki ilah olduğunu düşün ve değişime bak. Aynı şeyleri yemektesindir, aynı kişisindir, ama her şey o anda farklı olur. İlaha yemek vermektesindir. Yıkanırsın. Çok sıradan, önemsiz bir şey ama tavrını değiştir: İçindeki ilahı yıkıyorsundur. Böyle düşününce bu teknik kolaylaşır: Büyük adanmışlık ile iki nefesin birleşimine odaklan ve bileni bil.

Kaynak: Sırlar Kitabı (Yaşamın Sırrına Ulaşmak İçin 112 Meditasyon) / Osho / Omega Yayınları / Çevirmen: Niran Elçi

You may also like

Leave a Comment