Gourishankar Meditasyonu

by admin

Bu meditasyon, 15’er dakikalık dört aşamadan oluşur.

İlk iki aşama, kişiyi üçüncü aşamaya hazırlar ki bu, anlık Latihan’dır. Osho, nefes alıp verme doğru bir biçimde yapılırsa, ilk aşamada oluşan damarlardaki karbondioksitin, sana kendini Everest kadar yüce hissettireceğini dile getirmiştir.

Birinci aşama: 15 dakika

Gözler kapalı ve sırt dik olarak rahat bir pozisyonda oturun. Burundan derin nefes alarak ciğerlerinizi tamamen havayla doldurun. Nefesinizi tutabildiğiniz kadar uzun süre ciğerlerinizde tutun ve sonra da çok sakin ve yavaş bir şekilde vermeye başlayın. Ciğerlerinizi tekrar hava ile doldurmaya başlamadan önce de, kalabildiğiniz kadar ciğerlerinizi havasız tutun. Bu nefes döngüsünü ilk aşama boyunca tekrar edin.

İkinci aşama: 15 dakika

Normal nefesinize dönün. Bedeninizi sabit tutarak, hareket ettirmeden, çok yumuşak bir şekilde; gözler rahat bir şekilde, yanmakta olan bir muma ya da yanıp sönen bir mavi ışığa bakın.

Üçüncü aşama: 15 dakika

Gözler kapalı olarak ayağa kalkın ve bedeninize rahat olması ve duyarlı hale gelmesi için izin verin. Bedeninizi, normaldeki kontrolden farklı olarak, bazı zor farkedilen enerjilerin hareket ettirdiğini hissetmeye başlayacaksınız. Latihan adı verilen bu olayın gerçekleşmesine izin verin. Siz hareketi yapmayın; bırakın hareket kendiliğinden yumuşak, zarif bir biçimde gerçekleşsin.

Dördüncü aşama: 15 dakika

Yere kapalı gözlerle uzanın, sesiz ve hareketsiz kalın.

NOT: Bu meditasyon özellikle üçüncü göz çakrasını aktive etmeye yönelik bir tekniktir. Üçüncü göz, sezgilerimize açılan kapımızdır. İlk üç aşamada, düzenli ve ritmik vuruşlar — mümkünse normal kalp atışının yedi katı kadar sıklıkla olmalı — eşliğinde yatıştırıcı bir müzik, arka fon olarak kullanılabilir.

Meditasyon müziği:

Meditasyon müziğini indirmek için tıklayın

You may also like

Leave a Comment